Home » Strony » Masaże

Masaże

masaz_post

Masaż – co to jest ?

Tym słowem określamy całe bogactwo zabiegów fizjoterapeutycznych. Są różne masaże, bo różne są potrzeby naszego organizmu, różne tradycje masażu, różne narzędzia, nawet różne mody.

Uderzyłeś się niechcący w kolano, od razu odruchowo pocierasz dłonią bolące miejsce. Robisz automasaż.

Masaż dotyczy powierzchni skóry, ale zależnie od rodzaju masażu i jego intensywności stymulujemy również głębsze warstwy. Docieramy do mięsni, ścięgien, więzadeł, pawięzi, czyli tkanki łącznej, stymulujemy układ nerwowy, krwionośny.

Skóra lepiej oddycha, oczyszczają się gruczoły łojowe i potowe, poprawia się odżywienie skóry. Masaż przyspiesza obieg krwi i chłonki w naczyniach skórnych, poprawiając tym samym odżywianie i wydalanie toksyn przez komórki skóry.

W wyniku masażu mięśnie są lepiej zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze oraz szybciej są wydalane produkty przemiany materii. Zwiększa się zdolność mięśni do pracy.

Masaż zwiększa elastyczność i wytrzymałość więzadeł i ruchomość stawów. Masaż stawu polepsza jego ukrwienie, przez co następuje szybsza wymiana produktów przemiany materii na substancje odżywcze.

Masaż pobudza układ krwionośny i limfatyczny do pracy, a zatem poprawia się oczyszczanie i odżywianie tkanek oraz wchłanianie obrzęków. Następuje łatwiejszy odpływ krwi żylnej, zmniejsza się opór krwi w tętnicach, przez co serce ma łatwiejszą pracę, wzrasta szybkość obiegu krwi.

Na układ nerwowy wpływ masażu zmienia się zależnie od zastosowanej techniki. Może działać uspokajająco, kojąco lub pobudzająco.

Jeśli masaż dotyczy układu nerwowego i krwionośnego to zarazem ma wpływ na funkcjonowanie wszystkich organów i układów w organizmie człowieka. Oczywiście to działanie jest subtelne, często wymaga wielokrotnych zabiegów. Ale działa !

Masaże relaksacyjne i lecznicze

Masaże relaksacyjne przynoszą efekt od razu i są przyjemne dla masowanego. Natomiast masaże lecznicze mogą sprawiać ból w trakcie masażu, mogą nawet dawać wrażenie pogorszenia zaraz po masażu, jednak w dalszej perspektywie przynoszą ulgę w bólu i poprawę stanu chorego.

Zapraszam na masaż:

Masaż leczniczy:
 • szyi i karku,
 • kręgosłupa.

Stosowany w przypadku dolegliwości bólowych, przykurczów, zwyrodnień, po urazach. Zależnie od stanu klienta stosuję odpowiednie techniki masażu klasycznego, energetycznego i akupresury.

 

Masaż relaksacyjny:
 • relaksacyjny pleców
 • relaksacyjny pleców i stóp
 • relaksacyjny całego ciała

Nazwa informuje jaki jest cel masażu. Stosuję techniki głównie masażu klasycznego ale w delikatnej postaci. Ruchy płynne, subtelne, kojące. Efekt terapeutyczny to głównie rozluźnienie mięśni, odblokowanie napięć, otwarcie stawów, uspokojenie umysłu. Efekt można wzmocnić odpowiednią muzyką i aromatoterapią.


Drenaż limfatyczny

Masaż przydatny w przypadku występowania obrzęków wynikających z zaburzeń krążenia limfy. Jeśli zaburzenia spowodowały choroby zakaźne, amputacje, zaburzenia pracy serca bądź nerek, należy koniecznie skonsultować z lekarzem czas rozpoczęcia masaży.

W drenażu limfatycznym stosuję miękkie, płynne, przepychające techniki , w tempie zgodnym z przepływem chłonki. Techniki te usprawniają krążenie chłonki w układzie limfatycznym i udrażniają węzły chłonne.

Masaż bańka chińską

Masaż taki bardzo intensywnie usprawnia krążenie, czyli zwielokrotnione odżywianie tkanek i przyspieszone wydalanie toksyn. Pobudza przepływ energii. Bańki potęgują działanie masażu klasycznego.

Polecam w zwalczaniu infekcji, bólów mięśniowych i stawowych. Masaż bańkami jest bardzo skuteczny w walce z cellulitem.

Zabieg stosujemy nie częściej niż co 3 dni. Nie stosujemy w przypadku chorób żył, gruźlicy, menstruacji.

Masaż antycellulitowy

Partie ciała zajęte cellulitem przygotowuję natłuszczając odpowiednim olejem. Następnie stosuję masaż bańką chińską powodując rozgrzanie i silne ukrwienie tkanek. Kolejny etap to masaż płytką jadeitową, która precyzyjnie rozbija grudki tkanki tłuszczowej. Na koniec stosuję balsam antycellulitowy.

Masaż miodem

Miód usuwa toksyny poprzez skórę, intensywnie poprawia krążenie, skutecznie zatrzymuje rozwój infekcji. Masaż miodem propagował ojciec Klimuszko. Zalecał łączyć masaż miodem z kuracją oczyszczającą. Może być nieco bolesny dla wrażliwej skóry. Najczęściej stosowany na grzbiecie.

 

Masaż Gua Sha

Ta specyficzna technika wywodzi się z chińskiej medycyny ludowej. Masażysta pociera, skrobie naoliwioną skórę odpowiednią płytką z jadeitu, agatu  lub rogu bawolego. Miejsca masowane, inaczej mówiąc mapa skrobania wynika z dolegliwości bólowych. Jeśli boli bark, pocieramy bark i jego okolice, ale według ścisłej mapy powiązanej z przebiegiem meridianów w ciele. Po kilku minutach zabiegu pojawiają się na skórze zaczerwienienia, co z punktu widzenia terapii jest bezwzględnie właściwe.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aromaterapia

Aromaterapia znaczy leczenie zapachem. Trzeba jednak uzupełnić tę definicję. Zapach musi pochodzić z naturalnego źródła. Aromaty syntetyczne pachną podobnie jak naturalne, nie mają jednak działania terapeutycznego, w ich składzie nie ma leczniczych substancji.

Aromaterapia jest terapią holistyczną, działa na wszystkie sfery, na ciało, umysł, emocje.

Substancje aromatyczne zlokalizowane są w różnych częściach roślin: w kwiatach, liściach, korzeniach, kłączach. owocach, nasionach , cebulkach.

Aromatem możemy leczyć na różne sposoby.  Stosujemy inhalacje, masaże, kąpiele, kompresy. Inhalacje to przede wszystkim kominki zapachowe, ale możemy np. nawonić  2-3 kroplami olejku lawendowego poduszkę aby sen był spokojniejszy. Do masażu stosujemy olej bazowy wymieszany z odpowiednią mieszanką esencji zapachowej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

Jedni uważają, że masaż, aby był skuteczny musi boleć, inni wolą delikatne masaże. Wszyscy mają rację. Masaż to zabieg bardzo indywidualny. Każdy potrzebuje innego masażu, zależnie od wieku, kondycji, stanu zdrowia i upodobań. Każdego dnia nasze ciało oczekuje innego zabiegu, zależnie od pory dnia, pory roku, aktualnego samopoczucia.

 

SPRAWDŹ CENNIK MASAŻY


Przeciwskazania

Nie stosujemy masaży w przypadku:

 • wysokiej gorączki,
 • tendencji do krwotoków,
 • ostrych stanów zapalnych,
 • zmian dermatologicznych,
 • niewyrównanych wad serca,
 • tętniaków i nowotworów,
 • chorób wrzodowych z krwawieniem,
 • kamicy wątrobowej i nerkowej,
 • menstruacji,
 • ciąży.