Home » Strony » O oddychaniu

O oddychaniu

o oddychaniu

Wdech –wydech, wdech-wydech – to się w nas dzieje automatycznie. Przeciętnie kilkanaście razy na minutę. Wydawać by się mogło, że w takim razie nie ma o czym mówić. Po prostu rodzimy się z umiejętnością oddychania. Tak to prawda, ale warta zastanowienia jest jakość oddechu.

Po pierwsze zwracam  uwagę czym oddycham. Mieszkam w wielkim mieście, więc szczególnie ważne są dla mnie wycieczki  „po świeże powietrze”, lub przynajmniej spacery do parku.

Równie ważne jest przyzwyczajenie do prawidłowego i częstego wietrzenia naszych mieszkań, zwłaszcza tam gdzie są okna z PCV. Poza tym w moim gabinecie jest jonizator powietrza. O jonizacji przeczytasz tu.

Po drugie od kilku lat staram się pracować nad prawidłową techniką oddychania. Większość z nas w codziennym życiu nie wykorzystuje w pełni własnej „aparatury oddechowej”. Oddychamy płytko.

Takie systemy pracy z ciałem i umysłem jak tai chi, qi kung, joga stworzyły wiele technik oddechowych, gdzie świadomie pracując z oddechem możemy regulować funkcjonowanie naszego organizmu. Są techniki oddechu oczyszczającego, energetyzującego, relaksującego, aktywizującego.

Modne dziś praktyki pracy z umysłem,  osobowością,  jakością życia wykorzystują oddech do celów terapeutycznych. Mam na myśli integracje oddechem, rebirthing, regresing. Technik tych najlepiej uczyć się pod okiem trenera.

Sami  również możemy bardzo skutecznie poprawić jakość oddechu. Poświęćmy mu uwagę. Do codziennych rytuałów wieczornych przed zaśnięciem dołączmy kilka minut świadomego oddychania. Proponuję tak :leżę na wznak, ciało rozluźniam, oddycham spokojnie i swobodnie i po prostu obserwuję co się dzieje, kiedy biorę wdech i co się zmienia, kiedy  wydycham powietrze. Po prostu obserwuję. Obserwuję co dzieje się w moich  nozdrzach, w mojej klatce piersiowej, ramionach, brzuchu. Obserwuję jak głęboki jest wdech, jak długo trwa, a jak długi wydech. Obserwuję jak wszystko się rozluźnia.  Niczego nie wymuszam, tylko obserwuję. Polecam takie ćwiczenia.