Home » Bez kategorii » O holistycznym podejściu

O holistycznym podejściu

 

O holistycznym podejściu do zdrowia

Zdrowie człowieka, w holistyczne podejściu, postrzegane jest jako naturalny stan równowagi wszystkich systemów organizmu. Równowaga ta powinna również zachodzić miedzy ciałem, umysłem i duchem. Taką równowagę wraz z dążeniem do jej utrzymania nazywamy homeostazą.  Mamy wtedy do czynienia z harmonijnym przepływem energii  w  całym organizmie, zarówno w jego aspekcie fizycznym jak i energetycznym. Czujemy się po prostu zdrowi, zrównoważeni, pełni energii witalnej i szczęśliwi.

Jeśli chcesz w sposób holistyczny zadbać o zdrowie, to przemyśl poniższe zasady.

1. Wzięcie odpowiedzialności za swoje zdrowie. Lekarz, terapeuta, farmaceuta mogą nam pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia, służyć radą, wskazać kierunek zmian stylu życia, w końcu wypisać receptę, ale nie przerzucajmy na nich całej odpowiedzialności. Obserwujmy swój organizm.  Problemy ze snem, powtarzające się często dolegliwości układu trawiennego, rozchwiany system nerwowy, częste bóle głowy to mowa naszego ciała, które w ten sposób alarmuje, że „coś się zacina”. Pomyślmy również o profilaktyce zanim pojawią się problemy zdrowotne.

2. Szukanie przyczyny dolegliwości. Usuniecie objawów nie leczy choroby.  Jest tylko pozbyciem się  najbardziej uciążliwych przejawów i zaburzeń związanych z chorobą. Problem powróci, jest odłożony w czasie. Czasem powraca ze zdwojoną siłą. Musimy sobie uświadomić, że wiele chorób wynika z naszych zaniedbań, z niewłaściwego stylu życia. Jeśli usuniemy zaniedbania, poprawimy nawyki, wtedy organizm w sposób naturalny wróci do homeostazy, do równowagi.

3. Pozytywne myślenie. Często przyczyną chorób są czynniki emocjonalne i psychiczne. Znamy porzekadło „w zdrowym ciele zdrowy duch”. W holistycznym podejściu, w świecie energii, prawdą jest, że zdrowy duch, zdrowe myśli pomagają uzdrowić ciało.

4. Zasada wyjątkowości jednostki. Jesteśmy niepowtarzalni. Pozornie jednakowe choroby, czy zbliżone objawy mogą mieć różne zestawy przyczyn. Przecież różne było nasze dzieciństwo, mamy różne style życia, różne sposoby odżywiania, różne relacje zawodowe i rodzinne. To wszystko musimy wziąć pod uwagę analizując nasze dolegliwości i poszukując sposobów leczenia.

Wzorzec  zdrowia jest zapisany w każdej komórce naszego ciała. Każda komórka naszego ciała dąży do stanu homeostazy. Jeśli układ został już tak rozregulowany, że automatyczny mechanizm się zaciął, potrzebna jest pomoc  lekarza bądź terapeuty i radykalna zmiana stylu życia.

Hanna Grzęda