Home » Bez kategorii » Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa (z ang. cranio-sacral terapii), inaczej terapia kranialna, kraniosakralna, masaż czaszkowy, została stworzona przez osteopatów w połowie XX wieku. Jest to terapia manualna opierająca się na wielu technikach niezwykle delikatnej i precyzyjnej mikromanipulacji. Manipulacja w terapii czaszkowo-krzyżowej to masaż subtelny jak muśnięcie motyla lub po prostu dotyk. Obszar, w którym pracujemy to głównie kości czaszki, kość krzyżowa (stąd nazw terapii), ale również pozostałe kości jak i układ powięziowy całego ciała.

Zabiegi terapii cranio-sacralnej zalecane są w przypadkach:

  • bólu wiadomego i niewiadomego pochodzenia,
  • dolegliwości układu pokarmowego, moczowego, hormonalnego,
  • nerwice, depresje, zaburzenia snu,
  • szok powypadkowy,
  • u dzieci szok poporodowy,
  • u dzieci nadpobudliwość, kłopoty z koncentracją,
  • autyzm,
  • zgrzytanie zębami, wady zgryzu,
  • brak energii, nieustające zmęczenie,
  • i wiele innych.

Na pierwszym spotkaniu porozmawiamy na temat Twoich dolegliwości, problemów i stylu życia. Następnie poproszę o położenie się w ubraniu na leżance w pozycji na wznak, przykryję kocem, poproszę o rozluźnienie i rozpoczniemy zabieg przy stopach, potem przy kości krzyżowej i przy głowie. Zabieg odbywa się w całkowitej ciszy, wymaga od terapeuty dużej koncentracji. Jest bezbolesny.

DOWIEDZ się więcej:

Główne założenie terapii czaszkowo-krzyżowej to przekonanie, że nasze zdrowie nigdy nie ginie. Matryca zdrowia jest zapisana w płynie mózgowo-rdzeniowym, a informacja jest przekazywana w układzie nerwowym. Nurt życia niesie przeżycia traumatyzujące w postaci wypadków, urazów fizycznych i psychicznych, które zostawiają negatywny ślad w naszych tkankach i tym samym przesłaniają zdrowie. Nasz poród jest pierwszym takim przeżyciem. Terapeuta cranio-sakralny wyszukuje w tkankach ślady owych traum, które powodują blokowanie przepływu energii lub tworzenie nieprawidłowych wzorców i stymuluje ciało do uwolnienia się od nich. Rola terapeuty to stworzenie przyjaznej przestrzeni dla takiego procesu i cierpliwa, pełna szacunku obserwacja.

Nasze organizmy mają przeogromną moc samoregulacji i samo uzdrawiania. Czasem tracą tę moc w wyniku nagromadzenia wypadków, zaniedbań. Pojawia się choroba. Obecność terapeuty i zastosowanie odpowiednich technik przywraca organizmowi moc samo uzdrawiania. Można to porównać do sytuacji, gdy obecność i życzliwa obserwacja rodzica pobudza w dziecku radość i chęć zabawy a tym samym rozwój.

Terapia kraniosakralna jest jedną z najbezpieczniejszych form wspomagania zdrowia i rozwoju matki i dziecka. Przeznaczona jest do pracy ze  zdrowym niemowlęciem i dzieckiem, jak również z wcześniakami, noworodkami z problemami okołoporodowymi i dziećmi z różnorakimi schorzeniami.